teras kapatma izni nasıl alınır

Teras Kapatma İzni Nasıl Alınır

Yapı teraslarında kapama işlemi için yasal yüklümlülüklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Teras kapatma izni nasıl alınır sorusu sıkça bizlere sorulmaktadır. Öncelikle bu iznin Belediyelerden alındığını belirtmek isteriz. Belediye sorumluluk alanına girmeyen yerlerde ise valiliklere başvurmak gerekmektedir. Şayet yapınız belediye sınırları içerisinde ise fen işleri yapı kontrol ve denetim birimlerine başvuru yapılası gerekir. İzin alınmadan yapılacak teras kapatma uygulamalarında şikayet alınması halinde belediye zabıtalarınca denetleme yapılmaktadır.

teras kapatma için gerekli belgeler

İçindekiler

Teras Kapatma İzni İçin Gerekli Belgeler

Belediye fen işleri, yapı kontrol ve denetim birimlerine yapılacak teras kapatma izinleri için başvurularda kapatmanın yapılacağı mülkün tapusu ve tapuda sahipliği bulunan kişinin nüfus cüzdanı veya vekaleti varsa vekaletname belgesi ile başvuru yapılması gerekmektedir. Teraslar için sonrada yapılması düşünülen kamelya, pergola ve çeşitli teras kapatma ürünleri genelde ruhsata tabi olmayabiliyor. Bir çok belediye başvurmanız ve gerekli tüm belgeleri ibraz etmeniz halinde dahi uygulamanız bina, çatı yüksekliğini geçmiyorsa bu izni veremeyebiliyor. Bina çatı tadilat projeleri ile teras kapatmanın birbirinden farklı olduğunu söylenebilir. Teras Kapatma İzni Nasıl Alınır sorusunda yasal durumlar ayrıca Belediyelerde farklılık gösterebilmektedir.

Teras kapatma izin almak

Terasın yapısına, teknik özelliklerine ve yapılacak malzeme türüne göre izinlerde farklılık gösterebilir. Teras kapatma izin için hukuki detayları bilmek sizlere fayda sağlayacaktır. Lütfen uygulama yaptırmadan önce mutlaka yasal prosedürler hakkında destek alınız.

Nasıl Teras Kapatma İzni Alabilirim?

Bbinanın çatısı ve bina yükseliğini geçmeyecek teras kapatmalarda izin almanız gerekmeyebilir. Ayrıca sadece üstü kapalı modellerde yine izine gerek olmayabilir. Lütfen bizlere ulaşarak bilgi isteyiniz.

Belediyeden Teras İzni Alınabilir Mi?

Yapınızda herhangi bir değişiklik ve ekleme için tadilat ruhsatı almak gerekmektedir. Bunun içinde belediyelere başvuru yapılması ve izin alınması gerekmektedir. Kat çıkma, çatı katı, Kolon, kiriş ve taşıyıcı duvarlar için belediyeden ruhsat zorunludur. Tadilat ruhsatı için gereken belgelerin belediyelere göre farklılık gösterdiği söylenebilir.

Teras kapatma için belediyelerin izin ve ruhsat verme durumları bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı belediyeler sadece teraslarda ahşap tavan uygulamalarına izin verebilirken kimi belediyeler ise beton uygulamalarada izin verebilmektedir. Ancak her belediye için standart bir söylemde bulunmak zordur. Hafif sistemleri modüler uygulamalar, doğal ürünlerin bir çoğunda izin almak genelde kolay olmaktadır. Teras Kapatma İzni Nasıl Alınır? sorunuza firma uzmanlarımız çok daha detaylı sizlere yardımcı olacaktır. Lütfen firmamızla irtibata geçiniz.

teras kapatma izni nasıl alınır 2021

İzin Almadan Teras Kapatma

Herhangi bir izin almadan teras kapatma yapmanız halinde sorun yaşarmışsınız? Buna net cevaplar vermek hayli zordur. Genelde bu tür sorun ve problemler şikayete göre yapılmaktadır. Ortak kullanım alanı olan apartman ve bloklarda sıkça şikayet durumları görülebilmektedir. Yine terasınız yan dairelere engel teşkil ediyorsa, güneşi engelliyor ve görüşü engelliyorsa şikayet sorunu yaşamanız olasıdır. Şikayetlerin değerlendirilmesi sonucunda yıkım ve para cezası verilebilmekte olup genelde yıkım fiili olarak gerçekleşmez. Bölgenizde emsal teşkil eden bir çok teras kapatma uygulaması olduğundan para cezası ile sonuçlanmaktadır.

Teras Kapatma İzni Nasıl Alınır 2021

Teras kapatma izni nasıl alınır yazımız yetersiz kaldıysa lütfen şimdi Tual yapı firma yetkilileri ile görüşme sağlayınız. 2021 yılında da en çok projelendirme yapan firmalardan biriyiz. Sizler için her teknik detayı düşünüyor ve bilgilendirme yapıyoruz. Dilerseniz firma uzmanımız adresinizde terasınızı inceleyebilir ve yerinde sizlere daha geniş bilgilendirme yapabilir.

Teras kapatma yasal mı?

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir